Tippler News 2006

DFU GERMANY
22/23 April: 1.Saipi,Horsmar 15.46; 2.Cordes,Duisburg 14.34; 3.Korgitta,Nordhorn 14.19; 4.Kocholl,Mudau 13.53; 5.Baumert,Castrop-Rauxel 13.46; 6.Weck,Thallwitz 11.33; 7.Alex,Beiltrode 10.53; 8.Jungnickel.list auf Sylt 8.08; 9.Porsche,Hoyerswerda 7.52; 10.Krzywik,Bielany 5.19; 11.Ukaj,Uelzen 4.29; 12.Jungnickel,List auf Sult 3.04; 13.Eichberg,Dassow 2.48; Disgualifikation:Semso Fekica,Berlin 15.05;Otta,Kralove 10.20; Cordes,Duisburg 9.45; Teishmann,Wulmstorf 8.30; Theunert,Dresden 7.25;

20/21 Mai: 1.Ukaj,Uelsen 18.15; 2.Muhic,Langenhagen 16.34; 3.Korgitta,Nordhorn 16.32; 4.Eichberg,Dassow 15.52; 5.Soget,Perol 15.40; 6.Fekica,Berlin 15.40;7.Cordes,Duisburg 15.25; 8.Baumert,Castrop-Rauxel 15.21; 9.Weck,Thallwitz 15.07; 10.Kocholl,Mudau 13.42; 11.Rupert,Dortmund 12.16; 12.Nimz,Angermunde 10.23;13.Teichmann,Neu Wulmstorf 10.14; 14.Jungnickel, List auf Sylt 9.52; 15.Krzywik,Bielany 8.04; 16.Alex,Beilrode 6.40; 17.Theunert,Dresden 6.27; 18.Porsche,Hoyerswerda 6.09; 19.Jungnickel,List auf Sylt 4.31; Disgualifikation: Saipi,Horstmar 17.30; Otta,Kralove 12.01; Kolthoff 12.00; Schmitz,Warendorf 7.03;

Lolng Day 17/18 Juni: 1.Kocholl,Mudau 19.37; 2.Saipi,Horstmar 19.26; 3.Korgitta,Nordhorn 17.05; 4.Rupert,Dortmund 16.33; 5.Eichberg,Dassow 15.41; 6.Porsche,Hoyerswerda 15.39; 7.Baumert,Castrop-Rauxel 14.42; 8.Vasas,Balf/H 14.18; 9.Jungnikel,List auf Sylt 12.02; 10.Schroll,Castrop-Rauxel 10.14; 11.Cordes,Duisburg 10.08; 12.Alex,Beilrode 10.07; 13.Jungnickel,List auf Sylt 9.19; 14.Theunert,Dresden 8.12; 15.Halup,Lubs 5.18; 16.Teichmann,Neu Wulmstorf 4.25; 17.Kolthoff,Leer 4.20; 18.Krzywik,Bielany/PL 0.55; Digualifikation: Neteil,Bocholt 20.05; Muhic,Langenhagen 17.50; Weck,Thallwitz 16.36; Otta,Kralove/CZ 13.40; Schmitz,Warendorf 12.38; Nimz,Angermunde 7.32; Bajra,Zurich/CH

International Y.B. 1/2 Juli: 1.Ukaj,Ulsen 19.02; 2.Eigberg,Dassow 18.19; 3.Schroll,Castrop-Rauxel 17.25; 4.Pesch,Bornheim 17.18; 5.Rupert,Dortmund 17.07; 6.Jurgens,Ladeburg 11.40; 7.Alex,Beilrode 10.40; 8.Baumert,Castrop-Rauxel 10.10; 9.Jungnickel,List auf Sylt 9.52; 10.Krzywik,Bielany Wr./PL 7.07; 11.Nimz,Angermunde 6.51; 12.Teichmann,Neu Wulmstorf 6.33; 13.Jungnickel,List auf Sylt 5.45; Disgualifikation: Otta,H.Kralove/CZ 15.08; Kuhlmeyer,Beelen 14.45; Bujanin,Gronau-Epe 9.29;

22/23 Juli:1.Eichberg,Dassow 16.10; 2.Baumert,Castrop-Rauxel 14.30; 3.Jurgens,Ladeburg 13.25; 4.Ukaj,Uelsen 12.12; 5.Jungnickel,List auf Sylt 11.58; 6.Muhic,Langenhagen 11.41; 7.Schroll,Castrop-Rauxel 11.14; 8.Theunert,Dresden 10.21; 9.Alex,Beilrode 9.45; 10.Jungnickel,List auf Sylt 7.19; 11.Semso Fekica,Berlin 5.30; 12.Nimz,Angermunde 5.20; 13.Porsche,Hoyerswerda 4.50; 14.Cordes,Duisburg 4.30; 15.Brkic&Petrovic 2.30; No referi: Pesch,Bornheim 16.40; Kuhlmeyer,Beelen 6.40;

12/13.August: 1.Pesch,Bornheim 15.40; 2.Semso Fekica , Berlin 14.55; 3.Rupert, Dortmund 14.48; 4.Schroll, Castrop-Rauxel 14.25; 5. Islamaj,Zurich/CH 13.25; 6.Eisermann,Hamburg 12.08; 7.Jungnickel,List auf Sylt 10.16; 8.Teichmann,Neu wulmstorf 10.04; 9.Korgitta,Nordhorn 9.55; 10.Krzywik,Bielany Wr./PL 8.03; 11.Theunert,Dresden 7.36; 12.Jurgens,Ladeburg 7.30; 13.Porsche,Hoyerswerda 6.32; 14.Jungnickel,List auf Sylt 5.52; 15.Cordes,Duisburg 3.05; Disgualifikation: Eichberg,Dassow 15.20; Nimz,Angermunde 11.26; Otta,Kralove/CZ 7.25; Baumert,Castrop-Rauxel 2.25; Wenzel,Fortha 1.20;

2/3.Septembar: 1.Pesch,Bornheim 14.43; 2.Rupert, Dortmund 13.30; 3.Schroll, Castrop-Rauxel 13.23; 4.Neteil, Bocholt 13.15; 5.Jurgens,Ladeburg 12.05; 6.Klitzke,Siedenbrunzow 11.37; 7. Jungnickel,List auf sylt 9.12; 8.Islamaj,Zurich/CH 8.25; 9.Nimz,Angermunde 8.19; 10.Porsche,Hoyerswarda 6.51; 11.Jungnickel,List auf Sylt 6.17; 12.Teichmann,Neu Wulmstorf 2.07; no referee: Cordes,Duisburg 13.13; Hasami,Bergheim 11.04; Otto,Kralove 2.23; Disgualifikation: Brkic&Petrinovic 13.40; Cordes,Duisburg 13.08; Eichberg,Dassow 12.21; Semso Fekica,Berlin 8.25; Wenzel,Fortha 2.40
NEDERLANDSE VLIEGTIPPLER CLUB NVC
  15/16.April: 1.van der Werf,Osterbierum 16.15; 2.Westra,Harlingen 14.40; 3.Wijma,Enschede 8.15; 4.Halma,Harlingen 6.50; 5.de Jong,Burgum 5.27; Disgualifikation: Makkinga,Ommen 15.20; de Vries,Hurdegarijp 13.07; Groot,Schagen 12.55; van de Slot,Oostvoorne 8.18; Boonstra,Weerdinge 12.00; Hiemstra,Drachten 8.40; Kroon,Kockengen 7.15; van der Broek,Amersfoort 6.21; Koolstra,Haarlem 4.56; Speyer,Kampen 2.00; Awater, Millingen 1.52;

6/7.Mai: 1.van der Werf,Oosterbierum 17.32; 2.van der Broek,Delfzijl 16.38; 3.Halma,Harlingen 15.25; 4.Wijma,Enschede 9.15; No referi: Makkinga,Ommen 16.31; Groot,Schagen 15.35; Boonstra,Weerdinge 15.32; Speijer,Kampen 15.30; deVries,Hurdegarijp 13.13; Korthouwer,Driehuis 13.10; van de Slot,Oostvoorne 12.24; van der Broek,Amersfoort 10.42; Straatsburg,Utrecht 9.35; Kroon,Kockengen 8.43; Awater,Millingen 8.18; Disgualifikation: Westra,Harlingen 16.10; de Jong,Bugum 7.50; Koolstra,Haarlem 5.10;

27/28.Mai: 1.van der Werf.Oosterbierum 19.35; 2.de Jong,Burgum 18.23; 3.van der Broek,Delfzijl 18.07; 4.Westra,Harlingen 16.45; 5.Halma,Harlingen 16.35; 6.Wijma,Enschede 12.52; No referi: Knobbout,Ede 18.11; Boonstra,Werdinge 18.06; de Vries,Hurdegarijp 15.14; Groot,Schagen 13.30; Speyer,Kampen 13.05; Vanpocke,Wingene/Belg. 12.12; Awater,Millingen 11.01; van der Velden,Ouderkerk 10.39; van der Broek,Amersfoort 7.57; van der Sloot,Oostvoorne 6.45; Disgualifikation: Kroon,Kockengen 12.00; Straatsburg,Utrecht 2.00;

Long Day 17/18.Juni: 1.van der Broek 19.28; 2.de Jong 17.09; 3.Bouma,Koudum 16.21; 4.Westra 14.35; 5.Halma 13.45; No referi: Makkinga 17.54; Groot 16.02; Hiemstra,Drachten 14.35; Koolstra,Haarlem 14.12; Vanpoucke 12.35; de Vries 12.34; Straatsburg 10.35; van de Slot 9.05; Korthouwer 9.00; van der Pijll 5.19; Kroon 3.15; Disgualifikation: Boonstra 20.14; van der Werf 20.04; Knobbout 19.36; Reyers,Steenwijk 8.55; van Greven,Lemmer 8.30; Dijksman,Rijswijk 8.00; Tigchelaar,Tolbert 4.00; Adams,Veldhoven 1.45;

International Y.B. 1/2.Juli: 1.van der Werf 17.38; 2.Westra 14.28; 3.de Jong 8.06; 4.Halma 6.45; No referi: Makkinga 15.18; de Vries 13.27; van Elteren 12.10; van der Woolen 11.30; Tigschelaar 10.02; Korthouwer 8.50; Hiemstra 8.45; van der Slot 6.20; van der Pijll 2.46; Disgualifikation: Groot 13.05; Reijers 11.00; Kroon; Straatsburg; Bouma; Dijksman; Koolstra

22/23.Juli: 1.van der Broek 11.25; 2.Halma 8.20; 3.Westra 1.55; No referi: Vanpoucke 13.30; van der Slot 10.55; Tigchelaar 10.53; van der Molen 10.20; Korthouwer 9.57; van der Pijll 9.07; Boonstra 7.31; Speijer 6.10; Greydanus 5.32; Groot 4.10; van Elteren 4.05; van Stalle 4.o4; Makkinga 2.42; Disgualifikation: van der Werf; de Jong; Bauma; de Vries; Reyes; Kron
CANADIAN NATIONAL TIPPLER UNION CNTU
  3/4.JINI: 1.Zovich 17.10; 2.Bal 14.11; 3.Virag 12.25; 4.Ranjiit 10.51; 5.Marchel 10.02; 6.Bugeja 6.13; Long Day: 1.Bal 12.07; 2.Ranjiit 7.05
CLUBAL NATIONAL TIPPLER CNT (ROMANIA)
  29/30.April: 1.Nemeti,Satu Mare 14.31; 2.Lonescu,Satu Mare 14.13; 3.Pereni,Satu Mare 14.01; 4.Stoian,Arad 13.10; 5.Muresan,Satu Mare 11,22; 6.Feiszthuber,Satu Mare 11.20; 7.Gyori,Satu Mare 9.45; 8.Liliac,Timisoara 9.24; 9.Szeles,Odorhei 4.20; 10.Tripot,Satu Mare 2.04; Disgualifikation: Nyiti.Satu Mare 14.32;

20/21.May: 1.Napholoc,Satu Mare 15.40; 2.Stoian,Arad 15.37; 3.Nyiri,Satu Mare 15.00; 4.Mezei,Satu Mare 14.15; 5.Betegh,Arad 13.51; 6.Pereni,Satu Mare 11.35; 7.Lonescu,Satu Mare 11.25; 8.Feiszthuber,Satu Mare 11.04; 9. Gyori,Satu Mare 10.04; 10.Szeles,Odorhei 4.47; 11.Draghici,Severin 4.15; 12.Cerjak,Odorhei 2.08; 13.Muresan,Satu Mare 0.15; Diskualifikation: Nameti; Cadar; Kasa;

Long Day 17/18.Juni: 1.Nuiri,Satu Mare 15.25; 2.Betegh,Arad 15.15; 3.Muresan,Satu Mare 12.53; 4.Gyori S.Mare 12.20; 5.Mezei,S.Mare 12.00; 6.Pereni,S.Mare 9.56; 7.Stoian,Arad 7.25; 8.Nemeti,S.Mare 7.00; 9.Lohescu,S.Mare 6.45; 10.Kadar,S.Mare 6.40; 11.Feiszthuber,S.Mare 6.31; 12.Szeles,Odorhei 2.44;Disgualifikation: Napholcz,S.Mare 11.38

International Y.B. 1/2.Juli: 1.Betegh 13.55; 2.Stoian 13.00; 3.Gyori 10.00; 4. Csizma 9.33; 5.Feiszthuber 7.42; 6. Nyixi 6.05; 7.Gergely 5.10; 8. Nemeti 4.20; 9.Szeles,Odorhei 3.40; 10.Marton,Satu Mare 2.02; Diskualifikation: Szeles 7.38; Heim,Odorhei 3.46;

22/23.Juli: 1.Betegh,Arad 12.55; 2.Gyori S.Mare 6.30; 3.Stoian,Arad 6.17; 4.Marton,S.Mare 6.15; 5.Heim,Odorhei 5.36; 6.Csizma,S.Mare 4.09; 7.Gergely,S.Mare 4.00; 8.Szeles,Odorhei 3.39; 9.Szeles 1.21; Disgualifikation: Nyiri,S.Mare 5.50; Nemeti,S.Mare 1.15; Muresen,S.M.

12/13.August: 1.Stoian 14.10; 2.Beculati 12.08; 3.Lonescu 12.02; 4.Betegh 8.59; 5.Feiszthuber 6.55; 6.Gyori 6.52; 7. Nemeti 3.36; 8.Gergely 3.10; 9.Nyiri 2.30; 10.Gergely, Odorhei 0.35; Disgualifikation: Muresan S.Mare 14.40; Imre 2.05;

2/3.September: 1.Betegh, Arad 14.07; 2.Stoian, Arad 13.55; 3.Gyory,S.Mare 9.55; 4. Gergely,S.Mare 4.55; 5.Crizma,S.Mare 3.47; 6.Feiszthuber,S.Mare 3.09; 7.Szeles,Odorhei 1.44; 8.Imre,Odorhei 1.09; 9.Lonescu,S.Mare 10.02
PALLMA PRIZREN KOSOVO
  16/23.April: 1.Xhaferi 12.28; 2.Bajrami 6.03; Disgualifikation: Bajra 6.24; Mai-Cup: 1.Xhaferi 15.37; 2.Sajda 15.32; 3.Emir Xhaferi 7.36; 4. Alija Xhaferi 5.13
UNION TIPLERAVE FUTURUES TE KOSOVES - UTK 1999
  OB : 1.Rashkaj 16.14; 2.Bakaj 15.33; 3.Bajrami M. 15.32; 4.Bajrami 14.35; 5.Laloch 14.30; 6.Miftari 12.59; 7.Podrima 12.32; 8.Tabaku 12.08; 9.Nazifi 11.15; 10.Amollari 9.30; 11. Mahmuti 7.13; Disgualifikation: Bakaj 16.20; Mahmiti 16.13; Shkurtaku 9.48; Bajrami A. 9.46; Shkurtaku 8.42; Mahmuti S. 7.33; Oehaja M. 6.55; Podrima 6.19; Miftari M. 3.45; Amollari S. 3.40; Rashkaj 3.27; Hasani 3.09; Tabaku F. 1.15; Gasi;

Long Day: 17/18.Juni: 1.Tabaku 15.45; 2.Sopaj 15.17; 3.Oehara 11.08 4.Hasani 8.38; 5.Rashkaj 8.35; 6.Bajrami 7.15; 7.Gashi 6.15; 8.Xhomaj 4.43; Disgualifikation: Dema 10.57; Mahmuti 9.01; Podrima 8.11; Lubigeva 7.56; Fejzullahu 7.54; Bugaj 7.30; Lutfiu 5.15; Braha 4.10; Hamollari 4.09; Shkurtaku 1.27; Miftari 0.45; Shinik; Ahmetaj; Bajrami;

International Y.B. 1/2.Juli: 1.Shinik 16.17; 2.Mahmuti 13.46; 3.Lubigeva 8.45; 4.Sinani 8.00; 5.Luta 6.53; 6.Shkurtaku 5.15; 7. Luta 3.15; Disgualifikation: Sopaj 16.52; Topallhusa 7.42; Ahmetaj 5.51; Hajdini 4.19; Muminovig B.; Braha; Lushaj 
NATIONAL TIPPLER UNION OF WELES NTUW
  19.Mart: 1.Davis & Turner 12.07; 2. Carter 11.57; 3.Jones 11.55;

2.April: 1.Grifiths 13.47; 2.Nedin 11.47; 3.Clarke 2.20; 14.April: 1.Serlis 14.42; 2.Davies & Turner 14.35; 3.Jones 14.23; 30.April: 1.Elsey 13.30; 2.Serlis 13.09; 3.Carter 2.45; 14.Mai: 1.Davis & Turner 16.27; 2.Taylor 14.37; 3.Dannis 14.35; Long Day 18.Juni: 1.Serllies 18.37; 2.Griffiths 18.05; 3.Elsey 16.58; International Y.B. 2.Juli: 1.Nedin 12.55; 2.Dennis 12.50; 3.Elsey 12.35; 17.Juli: 1.Jones13.10 2.Nedin 13.05; 3. Griffiths 13.02
NATIONAL TIPPLER UNION OF GREAT BRITAIN NTU 
  2. April: 1.Nixon, Lekeside 15.50; 2.Fenton & Sohn 15.18; 3.Bristow, Willenhal 15.18; 4.Black, Wearside 15.01; 4. Shannon ,Ullster 15.01; 5.Price & Sohne, Dudley 14.38; 6.Tift,Willenhal 14.36; 7.Singh & Sohn 13.28; 8.Stevens,Lekeside 10.38;

23. April: 1.Elstob 18.15; 2.Bristow 17.15; 3.Shannon 17.01; 4.Straughan, Lekeside 16.48; 5.Fenton & Sohn 16.46; 6.Tift 16.30; Totney 16.30; McDonald 16.30; Leverty, Belfast 16.30; 7. Baranowski 15.11; 21.May: 1.Price & Sohn 19.05; 2.Bristow 18.55; 3.Elstob 18.30; 4.Nixon, Lekeside 18.03; 5.Leverty, Springview/Irland 17.33; 6.McManus.West Belfast 16.21; 8.Black 15.10; Pitts,Willenhall 15.10;

Long Day 18.Juni: 1.Shannon 20.41; 2.Black 20.03; 3.Veater 20.00; 4.Bristow 19.41; 5.Price & Sohn 19.26; 6.Nixon 19.12; 7.Tipton 18.05; 8.McDowell 17.15; 9.Watton 15.00;

Intrnational Y.B. 2.Juli: 1.Dolan 15.51; 2.Veater 15.28; 3.Clarke 14.32; 4.Fenton & Sohn 14.15; 5.Price & Sohn 13.00; 6.McManus 9.36; 7.Robinson 8.33; 8.Morris 8.30;

16. Juli: 1.Veater 17.30; 2.Dove 17.10; 3.Shannon 17.03; 4.Fenton & Sohn 16.08; 5.Dolan 14.56; 6.Bristow 14.32; 7.Warrener 14.23; 8.Sigh & Sohn 13.08
OSTERREICHISCHE TIPPLER UNION (OTU)
  CUP 3/4.6: 1.Mitrovic, Zeiselmauer 17.35; 2.Asipa; Long Day: 1.Rusek, Absdorf 15.36; 2.Savic, Wien 11.30; 3.Klacar, Grafenworth 9.37; Disgualifikation: Mitrovic 14.41; Rajcic 12.21; International Y.B: 1.Klacar D. 17.01; New Austrian Y.B. Rekord. 2. Savic 16.01; 3.Rusek 14.34; 4.Hidanovic 14.23; 5.Jesic 10.38; Disgualifikation: Mitrovic 16.42; Dr.Klacar 12.38; Stevanovic 4.10; Mitrovic D.; Klacar Z
AUSTRALIAN FLYING TIPPLER UNION AFTU
  7. Febr. 1. Mcllhatton 3.30; 2.Windler 3.03; Disgualifikation: Cox 2.25; McCarthy; Greif; Francis 0.40
NATIONAL TIPPLER ASSOCIATION OF AUSTRALIA NTAA
  18. April: 1.Winchester 8.28
CROATIA TIPLERSKA UDRUGA CTU
  O.B. 1.Farkas 17.05; 2.Jakobovic 16.45; 3.Beres 16.43; 4.Higi 16.29; 5.Ervacic 15.32; 6.Tokic 14.55; 7.Gillinger 14.24; 8.Ervacic B. 13.35; 9.Vujanic 9.58; 10.Lonjarevic 9.15; Croatian Kup: 1.Higi 16.44; 2.Jakobovic 12.27; 3.Ljubasw 12.26; 4.Sibenik 11.38; 5.Konjarevic 8.39; Long Day: 1.Rozman 13.10; 2.Ilicic 11.52; 3.Higi 10.39; 4.Tenzera 10.06; 5.Jakobovic 8.50; 6.Ervacic 8.30; 7.Sili 6.00; Disgualifikation: Gillinger,Banic,Ljubas, Beres; Intrnational Y.B.1/2.Juli: 1.Kovacevic 15.52; 2.Ivancevic 15.35; 3.Rozman 9.17; Disgualifikation: Veselcic, Rajic, Jakobovic, Beres, Gillinger, Ilicic, Sili, Sibenik
FLYING TIPPLER ASSOCIATION OF AMERICA FTA 
  1. Fly: 1.Zovich 17.10; 2.Bernes 15.13; 3.Acott 13.46; 4.Ogozalek 10.40; Disg. Kapac 16.05
SPORTSKI TIPLERSKI SAVEZ VOJVODINE STSV
  29/30.April: 1.Kukic 14.50; 2.Knicanin 14.16; 3.Pivon 13.55; 4.Sabo 13.33;

6/7.+ 13/14.Mai: 1.Belic 19.02; 2.Kinces 18.06; 3.Prica 17.50; 4.Dragin 17.04; 5.Francuski 16.50; 6.Kozomora 16.28; 7.Macai 16.02; 8.Bakota 16.00; 9.Cvrkusic 15.52; 10.Bugarski 15.45; 11.Pivon 15.40; 12.Kis 14.34; 13.Kukic 14.30; 14.Fabian 14.15; 15.Boros 13.27; 16.Medezi 13.19; 17.Kovac 12.07; 18.Bakovljev 11.50; 19.Groszdic 8.45;

Kup Fly 20/21 Mai: 1.Lerinc B.19.02; 2.Kinces 18.53; 3.Zivin 17.15; 4.Francuski 17.11; 5.Popodic 17.10; 6.Karmal 16.46; 7.Dragin 16.42; 8.Kukic 16.15; 9.Budincevic 15.27; 10.Fabian 14.34; 11.Pivon 14.33; 12.Vukas 14.03; 13.Medesi 13.27; 14.Konc 13.22; 15.Manjulov 13.00; 16.Bugarski 12.35; 17.Matic 12.25; 18.Milinkovic 9.55 19.Knezevic 9.15

3/4 + 10/11. Juni: 1.Kinces 19.06; 2.Saravolac 18.06; 3.Francuski 18.04; 4.Bugarski 17.45; 5.Dragin 17.40; 6.Lagundzin 17.35; 7.Trbojevic 17.25; 8.Zivin 16.40; 9.Matic 16.05; 10.Pica 14.01; 11.Cvrkusic 13.22; 12.Fabian 13.12; 13.Knicanin 11.16; 14.Milacki 10.26; 15.Sivcev 9.20; 16.Kovac 7.25; Long Day 17/18.Juni: 1.Lagundzin 15.49; 2.Lerinc B. 15.30; 3.Nad 14.03; 4.Bordoski 13.25; 5.Pivon 11.58; 6.Manjulov 11.38; 7. Kinces 11.08; 8.Karmal 10.55; 9.Kordic 10.16; 10.Nestorovic 10.03; 11.Grujic 9.23; 12.Knezevic 9.04; 13.Popadic 8.58; 14.Sarnjai 8.25; 15.Fabian 8.21; 16.Matic 8.18; 17.Kozomora 8.12; 18.Fadi 8.00; 19.Misic 6.23; 20.Misic D. 5.30; International Y.B. 24/25. Juni: 1.Lerinc B. 16.48; 2.Saravolac 15.11 3.Kinces 14.39; 4.Kenjvec 14.15; 5.Merli 13.50; 6.Sabolcki 13.28; 7.Sarnjaji 13.23; 8.Kozomora 12.29; 9.Marjokin 11.15; 10.Kalmar 11.05; 11.Oparnica 10.15; 12.Mikalacki 10.11; 13.Knezevic 9.16; 14.Budincevic 7.50; 15.Misic 6.15; 16.Pivon 4.54; 17.Grozdic 3.00; Stanko Ilic 8/9.Juli: 1.Trbojevic 15.28; 2.Macai 14.05; 3.Kenjves 14.01; 4.Saravolac 13.51; 5.Lerinc 13.20; 6.Cvrkusic 11.07; 7.Vukas 9.12; 8.Kinc4es 8.54; 9.Fabijan 8.07; 10.Fadi 8.01; 11.Misic 4.15; 5/6.August: 1.Grujic 12.00; 2.Grozdic 6.00; 2/3.September: 1.Lerinc 15.21; 2.Macai 14.04; 3.Misic 13.01; 4.Sabo 11.40; 5.Kenjves 9.10; 6.Kinces 8.52; 7.Vajdovic 8.43; 8. Kordic 3.53
NACIONALNI TIPLERSKI SAVEZ SRBIJE JUTS 75
  29/30.April: 1.Djordjevic 16.00; 2.Pandic 15.20; 3.Jovanovic 15.16; 4.Milutinovic 15.07; 5.Poprasic 11.05; 6.Zivancevic 8.20; 7.Minic 7.05; 20/21.Mai: 1.Milosevic 16.36; 2.Jovanovic 16.07; 3.Minic 14.43; 4.Markovic 14.33; 5.Milutinovic 10.53; 6. Zivancevic 8.00; 7.Pandic 7.50; 8.Srboljub 5.55; 3/4.Juni: 1.Milosevic 17.07; 2.Markovic 16.45; 3.Glogovac 16.43; 4.Djordjevic 16.20; 5.Milutinovic 15.50; 6.Minic 15.50; 7.Stojanovic 15.25; 8.Radman 15.16; 9.Kovacevic 15.12; 10.Pantic 14.05; 11.Markovic 13.40; 12.Zivancevic 7.10; 13. Poprasic 6.10;

Long Day 17/18.Juni: 1.Djordjevic 14.02; 2.Minic 10.55; 3.Jovanovic 10.22; 4.Kovacevic 9.47; 5.Vojkic 9.01; 6.Radman 8.10; 7.Markovic 8.04;

Cup Fly Steva Marica 2/3.Mai: 1.Dragin 16.00; 2.Brkic 15.50; 3.Simic 15.16; 4.Kovacevic 11.47; 5.Djorjevic 10.50; 6.Minic 8.57; Cup Fly Aleksandar Karadjordjevic: 1.Djordjevic 16.35; 2.Pantic 16.30; 2.Bugarski 16.30; 3.Basargin 16.04; 4.Jovanovic 15.57; 5.Djordjevic 15.53; 6.Stanojevic 10.05; 7.Brkic 13.25; 8.Kovacic 12.22; 9.Poprasic 12.03; 10.Zivancevic 10.05; 11.Jovanovic 8.43;

International Y.B. 24/25. Juni: 1.Djordjevic 10.30; 2.Radman 7.59; 16/17.Juli: 1.Milutinovic 3.15; August: 1.Kolozeus 14.22; 2.Markovic 14.10; 3.Filipovic 9.15; September: 1.Kolozeus 13.45; 2.Markovic, Cirkovac 8.40
TSSCG SRBIJE
  O.B. 1.Vesovic 19.05; New Club Rekord 2.Sajhadi 17.10; 3.Jovanovic 17.00; 4.Pajtasev 16.55; 5.Sajhadi M. 16.28; 6.Jelicic 16.04; 7.Buka 15.55; 8.Grujic 15.30; 9.Pavlica 15.19; 10.Arsenovic 14.50; 11.Kreckovic 14.10; 12.Ilic 13.58; 13.Grujic B. 13.00; 14.Ljubin 13.00; 15.Vesovic V. 11.00; 16.Moravek 10.41; 17.Lukic 10.00; 18.Koljenovic 9.40; 19.Koljenovic N. 6.37; Cup Fly: 1.Grujic 18.05; 2.Vesovic 17.15; 3.Biberdzic 15.43; 4.Pavlica 15.32; 5.Moravek 15.07; 6.Jovanovic 15.01; 7.Sikimic 14.32; 8.Buka 11.58; 9.Arsenovic 11.10; Cup Fly Jovica Markovic: 1.Grujic 18.05; 2.Vesovic 17.15; 3.Dordevic G. 16.35; 4.Dordevic M. 16.26; 5.Biberdzic 15.43; 6.Pavlica 15.32; 7.Moravek 15.07; 8.Jovanovic 15.01; 9.Sikimic 14.32; 10.Buka 11.58; 11.Arsenovic 11.10; 12.Avdic 10.35; Long Day: 1.Vesovic 15.40; 2.Ilic 15.25; 3.Moravek 12.44; 4.Sjahadi 12.05; 5.Buka 10.20; 6.Kreckovic 8.37; International Y.B. Fly: 1.Grujic 15.10; 2.Buka 10.15; Masic 8.06
HRVATSKI TIPLERSKI SAVEZ - HTS 
  Long Day: 1.Zeman 12.30; 2.Fajdetic 5.10; International Y.B: 1.Lukic 11.04; Memori Fly: 1.Deur 11.35; 2.Dorociak 8.07; 3.Zeman 2.06; 4.Smolljan 1.35; Y.B. Fly: 1.Smolljan 11.27; 2.Fajdetic 10.51; 3.Dorociak 9.02; 4.Dijan 8.55; 5.Zeman 7.18; 6.Zeman Z. Orahovica 5.33
BALTIMORE MARYLAND TIPPLER UNION - BMTU USA 
  3/4. Juni: 1.Stevenson 13.00; 2.Price 8.09; 3.Pitts 7.52; 4.Crespo 7.52; Long Day 17/18. Juni: 1.Pitts 6.51; 2.Price 4.06